НІМЕЧЧИНА: Хоча політичні дебати навколо Федерального Закону про Економію Енергії та Використання Відновлюваних Джерел для Опалення та Охолодження Будівель Gebäudeenergiegesetz GEG викликають деяку плутанину, авторитетний глобальний кліматичний і опалювальний фахівець Daikin запевняє: тепловий насос залишається ключовою технологією для досягнення кліматичних цілей – з 96%-м показником користувацького задоволення та без жодних законодавчих примусів і правових обмежень.
Martin Krutz, керуючий директор компанії Daikin Airconditioning Germany GmbH.
Поновлення дискусій навколо Закону про Енергетику Будівель GEG – з такими заявами, як наприклад ‘Скасування закону про опалення’ або ‘Примус до використання теплових насосів’ – знову викликають замість певності деякий рівень невизначеності по всій галузі. Компанія Daikin, провідний транснаціональний виробник теплових насосів, систем вентиляції, кондиціювання повітря та холодильного обладнання, чітко дає зрозуміти: невизначеність нікому не допомагає. Тепловий насос є і залишається перевіреною, ефективною, перспективною та ключовою технологією для реалізації теплового переходу та досягнення кліматичних цілей в Німеччині та загалом в Європі.
“Як виробник першого у світі високотемпературного теплового насоса для житлових приміщень ще у 2008 році та найпопулярнішого теплового насоса типу повітря-вода для односімейних будинків в Європі, реалізувавши понад 1,3 мільйона систем, ми маємо величезний досвід роботи з технологією теплових насосів. Ми переконані, що теплові насоси відіграють центральну роль у декарбонізації сектору будівель різного призначення, а також і в кліматично сприятливому майбутньому”, – наголошує Martin Krutz, керуючий директор Daikin Airconditioning Germany GmbH.
Ця оцінка ґрунтується не лише на глибокому технологічному досвіді, але й стосується поточних дискусій щодо теплових насосів.
В ході обговорень Закону про Енергетику Будівель GEG важливо уточнити: немає жодного зобов’язання використовувати тепловий насос. Існує лише зобов’язання експлуатувати нові системи опалення з 65% відновлюваної енергії (вимога щодо 65% відновлюваної енергії). Ця норма діє для нових будівель у районах нової забудови з 1 січня 2024 року. В усіх інших випадках положення набуде чинності лише після подання муніципальних планів опалення – в містах з населенням понад 100 000 мешканців не пізніше 30 червня 2026 року, а в менших муніципалітетах – не пізніше 30 червня 2028 року.
Метою положення щодо 65% рівня відновлюваної енергії є спроба досягнення максимально можливої незалежності від викопного палива, як то нафта або газ. Тепловий насос – це перевірений та надійний спосіб досягнення цієї мети. Але навіть ті, хто опалюється централізованим теплопостачанням, відповідають цій вимозі. Такі технології, як гібридне опалення, сонячна теплова енергія, опалення на біомасі та пелетах, також дозволені чинним Законом про Енергетику Будівель GEG.
Навіть якщо показник 65% відновлюваної енергії буде замінено цілями скорочення викидів CO2, як вимагає Федеральний міністр економіки та енергетики, тепловий насос залишається надзвичайно переконливим рішенням. Навіть в контексті цілісного моделювання будівлі, де оцінюються не окремі пристрої, а вся будівля як інтегрована система, тепловий насос переконливий як з технологічної, так і з екологічної точки зору.
“Опалення рідинним паливом та газом у майбутньому помітно дорожчатиме, що є також частиною загальної картини, коли йдеться про цілі щодо скорочення викидів CO2. Це наявно демонструє ціна на CO2, яка вже сьогодні робить викопне паливо дорожчим і регулюватиметься по всій Європі з 2027 року, а це означає, що слід очікувати значно вищих витрат. Вже лише з цієї причини має сенс покладатися на рішення для опалення на основі відновлюваних джерел енергії, такі як теплові насоси”, наголошує Martin Krutz.
Таким чином, домовласники та оператори нерухомості мають вибір – жодних зобов’язань немає. Часто вони приймають рішення щодо системи опалення не самостійно, а радше покладаються на рекомендації експертів. Перш за все, це консультанти з питань енергетики та кваліфіковані фахівці. За запитом вони порівняють різні варіанти та розрахують, яке рішення пропонує найбільшу економію витрат на опалення в конкретному випадку. У цих розрахунках тепловий насос давно зарекомендував себе як ефективне та перспективне рішення – як у нових, так і в існуючих будівлях.
Це також підтверджує нещодавнє опитування Інституту соціальних досліджень і статистичного аналізу Forsa, проведене на замовлення Німецької Асоціації Теплових Насосів BWP у березні 2025 року серед 794 домовласників, які замінили свою систему опалення та встановили тепловий насос. 86% заявили, що вони були дуже задоволені консультаціями та плануванням перед встановленням теплового насоса. Крім того, 85% залишились дуже задоволеними встановленням, а 96% – роботою теплового насоса. 79% однозначно знову обрали б тепловий насос, а 17% – ймовірно, що становить 96% респондентів.