Дослідження підтверджує: теплові насоси опалюють дешевше, ніж газ

Дослідження підтверджує: теплові насоси опалюють дешевше, ніж газ

НІМЕЧЧИНА: Нова система опалення – це інвестиція з довготерміновим ефектом. Однак останні ринкові дискусії щодо Закону про опалення необ’єктивно звужувалися до факту придбання обладнання і, таким чином, тепловий насос був представлений як фактор витрат. Але якщо поміркувати далі, можна прийти до іншого висновку.

Теплові насоси Daikin Altherma

Навіть із найнижчим рівнем субсидії новий тепловий насос протягом усього терміну експлуатації коштує дешевше, ніж нова система газового опалення. Відтепер це також показують розрахунки одного з найстаріших в Європі центрів економічних досліджень Prognos AG від імені німецького офісу міжнародної неурядової організації WWF, що займається збереженням природи, дослідженнями та відновленням природного середовища. Для зразкового розрахунку і для будинку з низьким класом енергетичної ефективності F, витрати на новий тепловий насос типу повітря-вода з трьома категоріями затверджених парламентською світлофорною коаліцією субсидій – базова субсидія (30%), базова субсидія плюс надбавка за швидкість (загалом 50%) та додатковий бонус до доходу (загалом 70%) порівнювалися з вартістю нового газового обігрівача.

Результат очевидний: у всіх розрахунках тепловий насос є дешевшою альтернативою в довготерміновій перспективі. Однак в одному пункті оцінка не є точною, оскільки робить висновок, що це справедливо ‘навіть у порівняно неефективній будівлі’. Проте, приклади доводять, що в цьому випадку можна досягти економії швидше, ніж у будівлі з високим класом ефективності, адже лише за допомогою теплових насосів можна досягти низьких витрат на опалення.

“Будь-хто, хто діє сьогодні задля збереження клімату і захисту навколишнього середовища, також діє економічно розумно. Зараз, перш за все, потрібна комунікація: людям потрібні факти, а не думки, з метою правильного налаштування свого щоденного середовища на майбутнє”, зазначає Viviane Raddatz, кліматичний менеджер WWF Німеччина.

Нижчі витрати, принаймні на €400 на рік

Зразкові розрахунки в деталях показують, що лише базова субсидія робить тепловий насос більш конкурентоспроможним, ніж газова система опалення. Завдяки базовому та швидкісному бонусу тепловий насос економить приблизно €400 на рік порівняно з газовим опаленням. У поєднанні з фотоелектричною системою це навіть близько €780 на рік.

З додатковим бонусом до доходу, на який має право велика частина власників будівель, річна економія становить близько €750, а в поєднанні з фотоелектричною системою можна заощадити понад €1100 на рік. “Енергетичний і опалювальний перехід можна здійснити разом, і про них також слід думати разом”, наполягає Raddatz.

Дезінформація створила високий рівень невизначеності підчас вибору системи опалення

Супровідне, репрезентативне опитування демонструє, наскільки важливою є якісна інформація та комунікація: хоча більшість опитаних власників будинків назвали витрати як основну причину, чому вони не роблять свій будинок енергоефективним (56,1%), навіть фінансова підтримка 70% інвестиційних витрат не спонукали майже половину респондентів замінити свою систему опалення (44,3%). На запитання, що змусить їх це зробити, 35,9% не змогли відповісти. Підчас свого дослідження ринковий аналітик Civey опитав понад 2000 власників будинків від імені WWF з кінця липня до початку серпня 2023 року.

“Цілеспрямована дезінформація та дискусії щодо відкладення створили високий рівень невизначеності в сенсі вибору системи опалення, де насправді є чіткі відповіді. Зараз важливо об’єктивно вживати контрзаходів, інакше дискусія про опалювальний перехід піде на шкоду збереженню клімату та суспільству. Кожен, хто зараз покладається на викопні рішення замість захисту навколишнього середовища, незважаючи на нову стимулюючу директиву  щодо фінансування заміни системи опалення, робить це за рахунок власних гаманців”, підкреслює Raddatz.

Швидке впровадження нового фінансування, але фінансуємо не все підряд

Наразі WWF закликає до швидкого впровадження парламентських директив щодо фінансування заміни систем опалення. Офіційний запит до федерального уряду буде надіслано лише після ухвалення поправки до Закону про енергетику будівель (ймовірно, 8 вересня 2023 року), але в будь-якому разі планується відповідне оновлення.

Проте, WWF вимагає субсидування лише дійсно екологічно безпечних рішень, а не систем опалення, що працюють виключно або щонайперше на викопному паливі, або на основі біомаси – використання деревини та деревних пелет також негативно впливає на навколишнє середовище та здоров’я людей. Крім того, необхідна комплексна, науково обґрунтована та нейтральна інформаційна кампанія, яка показує справжню вартість інфраструктури опалення на викопному в секторі будівель протягом тривалого періоду часу, а також підводні камені систем водневого опалення, де, окрім вартості, в першу чергу існує стурбованість доступністю зеленого водню.

: TGA FACHPLANER / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.