Глобальні продажі теплових насосів продовжують стрімке зростання завдяки політичній підтримці, заохочувальним заходам та кліматичним цілям

Глобальні продажі теплових насосів продовжують стрімке зростання завдяки політичній підтримці, заохочувальним заходам та кліматичним цілям

Відповідно до останнього аналізу Міжнародної Енергетичної Агенції IEA та відповідного коментаря, оприлюдненого 31 березня, світові продажі теплових насосів зросли на 11% у 2022 році, відзначаючи тим самим другий рік двозначного зростання цієї технології. Посилена політична підтримка та стимулюючі заходи сприяли значному поширенню теплових насосів – Європа зафіксувала рекордний рік, тоді як продажі моделей повітря-вода зросли майже на 50%. Закупівлі теплових насосів перевищили закупівлі газових нагрівачів у США, проте продажі цих систем в Китаї залишалися стабільними на тлі загального економічного спаду.

Для узгодження всіх існуючих національних енергетичних та кліматичних зобов’язань в усьому світі, теплові насоси мають задовольняти майже 20% глобальних потреб в опаленні будівель до 2030 року. Згідно із звітом Агенції IEA, наразі світ майже знаходиться на шляху до досягнення цієї мети, за умови продовження зростання нової технології у всьому світі такими ж темпами, як і за останні два роки. Проте аналіз, проведений IEA, показує, що щорічне зростання продажів в цьому десятилітті має перевищувати 15% з метою досягнення нульових викидів до 2050 року. Теплові насоси, як і раніше, зосереджені на нових будівельних проектах та існуючих односімейних будинках, тоді як багатоповерхові житлові вежі та комерційні будівлі мають стати пріоритетною сферою, якщо ми прагнемо продовжити стабільне зростання. Також необхідно прискорити модернізацію з енергоефективності для максимальної ефективності нових теплових насосів, встановлених в існуючих будівлях.

2.jpg

Щорічне зростання продажів теплових насосів у будівлях у всьому світі та на окремих ринках у 2021 та 2022 роках. Джерела: IEA (2023), Глобальні продажі теплових насосів продовжують двозначне зростання, IEA, Париж https://www.iea.org/commentaries/global-heat-pump-sales-continue-double-digit-growth Ліцензія: CC BY 4.0

Коментар IEA, а також дані ринку теплових насосів, опубліковані Європейською Асоціацією Теплових Насосів ЕНРА, доводять, що продажі теплових насосів у Європі продовжують стрімко зростати: у 2022 році було продано майже 3 млн. одиниць цього обладнання, що на 40% більше, ніж у минулому році. Сплеск продажів був частково спричинений вторгненням росії в Україну, що призвело до зростання цін на природний газ та електроенергію, а також спонукало споживачів переходити на більш ефективні теплові насоси. Крім того, Європейська Комісія прагне подвоїти темпи впровадження теплових насосів відповідно до своїх цілей щодо декарбонізації, причому більшість країн Європейської Унії пропонують фінансові стимули для заохочення впровадження цих опалювальних рішень. Італія, Франція та Німеччина є найбільшими ринками в Європі, тоді як у скандинавських країнах на одне домогосподарство було продано майже в п’ять разів більше теплових насосів, ніж в решті Європи. Деякі нові ринки, такі як Польща та Чехія, минулого року подвоїлися. Країни Північної Європи та Балтії зареєстрували найвищу частку систем типу повітря-повітря, на які припадає 50-80% інсталяцій, тоді як Німеччина та Польща віддали перевагу тепловим насосам типу повітря-вода.

Згідно з коментарем IEA, у 2022 році у Франції теплові насоси вперше перевищили продажі бойлерів на викопному паливі в будівлях, що збіглося з національною забороною на газові котли в нових будівлях. Однак бойлери на викопному паливі все ще мають вищу частку ринку, ніж теплові насоси в деяких країнах, таких як Італія та Німеччина, де у 2022 році було продано вдвічі більше котлів на викопному паливі, ніж теплових насосів. Тим не менш, поступова відмова від забруднюючих технологій і видів палива триває, 17 європейських країн запровадили або оголосили про заборону встановлення бойлерів, що працюють виключно на викопному паливі.

1.jpg

Європейський ринок теплових насосів. Джерела: Рекорд теплового насоса: 3 мільйони проданих одиниць у 2022 році, що сприяє досягненню цілей REPowerEU – Європейська асоціація теплових насосів (ehpa.org).

Крім того, звіт IEA демонструє, що Північна Америка має найбільшу встановлену потужність теплових насосів для опалення будівель, при цьому Сполучені Штати лідирують на ринку. У 2022 році продажі теплових насосів у США перевищили продажі газових обігрівачів після років майже однакового зростання. Незважаючи на те, що більшість теплових насосів все ще встановлюються в будинках на одну сім’ю, кількість квартир, де теплові насоси є основною технологією опалення, збільшилася більш ніж удвічі з 2015 до 2020 року. Виробники розробили спеціалізовані теплові насоси, що ефективно працюють у холодному кліматі, для прискорення їх впровадження в регіонах, де менше 5% домогосподарств використовують цю технологію. Моделі повітря-повітря в канальних системах є найпоширенішим типом побутових рішень у США.

У відповідності до аналізу IEA, у 2022 році в Китаї було продано більше теплових насосів, ніж у будь-якій іншій країні, тоді як там виробляється близько 40% глобальних теплових насосів. Північний Китай все ще покладається на централізоване опалення, але багато домогосподарств також мають теплові насоси для охолодження та додаткового опалення. У південному Китаї для обігріву приміщень використовуються реверсивні системи типу повітря-повітря, тоді як теплові насоси повітря-вода зросли на понад 20% у 2022 році. У Японії та Кореї продажі теплових насосів повітря-повітря залишаються стабільними, причому більшість систем реалізовано для заміни менш ефективних існуючих установок. В Австралії та Новій Зеландії теплові насоси типу повітря-повітря є найпоширенішим джерелом опалення, при цьому ринок зростає в холодніших регіонах. Масштабні системи теплових насосів можуть стати варіантом декарбонізації для мереж централізованого теплопостачання в Центральній Азії та Східній Європі, де початкові витрати залишаються викликом.

Агенції IEA заявляє, що фінансові стимули для теплових насосів були впроваджені або посилені в більш ніж 30 країнах, на які разом припадає понад 70% світового попиту на опалення будівель. У 2022 році кілька країн, зокрема США, Польща, Ірландія та Австрія, збільшили субсидії на теплові насоси, завдяки чому придбання найдешевших моделей можна порівняти з придбанням нового газового бойлера. Проте, тарифи на електроенергію та оподаткування електроенергії все ще ставлять теплові насоси в невигідне становище в деяких країнах, а подолання інших перешкод, як то брак монтажників і обмеження для нових установок, лишається проблемою.

IEA рекомендує: для забезпечення безперервного зростання впровадження теплових насосів, необхідні безпечні та стійкі ланцюжки поставок. Виробники вже оголосили про збільшення потужностей виробництва теплових насосів на понад €4 млрд., водночас очікуються подальші оголошення про виробництво завдяки новим заохочувальним заходам для споживачів, а також прямій підтримці виробників через різні урядові програми. Розширення виробничих потужностей до рівня, зазначеного в плані IEA до досягнення нульових викидів у 2050 році, потребуватиме додаткових інвестицій у розмірі $15 млрд. до 2030 року.

: HEAT PUMPING TECHNOLOGIES / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.