ВЕЛИКА БРИТАНІЯ: Енергетичний ринок перебуває під величезним тиском після оприлюднення британським ринковим дослідником BSRIA свого стратегічного аналізу майбутнього кліматичного ринку на початку поточного року. З загостренням агресії росії проти Україні та скороченням поставок газу з країни-агресора, ціни на енергоносії різко зросли, що призвело до нового способу інвестиційного планування збоку девелоперів і власників будівель.
Ще в січні 2022 року маркетинговий оператор BSRIA оприлюднив своє довготермінове дослідження перспектив ринку опалення, вентиляції та кондиціювання повітря в Європі, що розглядав потенційний розвиток систем опалення житлових будинків — як на викопному паливі, так і на електриці — до 2030 року. Дослідження оцінювало розширення традиційних систем у порівнянні з більш екологічними технологіями та аналізувало готовність ринку з законодавчої, енергетичної та споживчої точок зору, з’ясовуючи водночас наскільки технологічні рішення можуть відповідати вимогам інвесторів.
На момент проведення дослідження ринок систем опалення, вентиляції та кондиціювання повітря тільки відновлювався після пандемічної кризи COVID19, і більшість обмежень, що суттєво впливали на бізнес, було знято в Європі. Країни Європейської Унії вжили заходів для прискорення енергетичного переходу за допомогою різних фінансових стимулів для заохочення заміни неефективних систем. Попит на модернізацію зростав, нові будівельні проекти знову запрацювали, і в результаті багато постачальників відчували дефіцит складських компонентів, а замовлення почали стабільно зростати.
Наразі, після десяти місяців агресії росії проти Україні, європейський енергетичний ринок перевернувся з ніг на голову. У серпні минулого року ціни на газ досягли історичного максимуму, що призвело до величезного тиску на уряди з метою диверсифікації своїх постачальників і скорочення споживання. Фінансові стимули для газових бойлерів зменшились в Німеччині, а у Франції в деяких випадках навіть скасовувались. Оскільки заводи скорочують робочі години, намагаючись заощадити на рахунках за комунальні послуги, а домогосподарства борються з неймовірно високими рахунками за електроенергію, громадська обізнаність щодо високоефективних систем опалення на відновлюваних джерелах енергії є зараз як ніколи високою.
На початку 2022 року ринковий аналітик BSRIA оцінював загальний обсяг проданих теплових насосів між 2020 і 2030 роками на рівні близько 20 мільйонів одиниць. Наразі прогнозується подальше зростання ринку і лише за перше півріччя 2022 року ринок теплових насосів для опалення приміщень у Європі зріс на 20%, і ця тенденція ніяк не уповільнюється. Основні транснаціональні постачальники теплових насосів повідомили оператору BSRIA, що вони навряд чи можуть задовольнити попит. Багато хто відзначив вузькі місця у виробництві деяких системних компонентів, таких як циркуляційні насоси, вентилятори, теплообмінники та електроніка, частково через затримки імпорту з Китаю. З метою подолання цих викликів, європейські виробники оголосили про значні інвестиції для розширення виробництва теплових насосів у регіоні. Протягом наступних трьох років такі відомі опалювальні виробники як Daikin, Bosch, Stiebel Eltron і Viessmann інвестують понад €3,1 млрд. у виробничі потужності в Європі.
Інші технології, такі як котли на біомасі та мережі централізованого теплопостачання з джерелами з низьким вмістом вуглецю, також привертають увагу. Ключове питання полягає в тому, наскільки швидко ціна на технології може знизитися. У зв’язку з стрімким зростанням цін на сировину та енергоносії, що впливає на всю галузь, деяким домовласникам доводиться вибирати між опаленням і харчуванням.
Де опиниться галузь опалення до 2030 року? Чи прискорить поточна газова криза шлях до декарбонізації?
Намагаючись пролити світло на майбутній європейський ринок опалення, ринковий дослідник BSRIA оновить своє ринкове дослідження кліматичної галузі до 2030 року, переглянувши ставлення споживачів в існуючих енергетичних обставинах, а також взявши до уваги оновлений загальногалузевий ландшафт. Основна увага залишатиметься на основних ринках, охоплених цим аналізом, а саме; Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди та Велика Британія.