Маючи понад 20 виробничих майданчиків і величезний потенціал споживання серед 38 мільйонів громадян, ринок теплових насосів у Польщі мав би процвітати.
745 000 теплових насосів у Польщі допомагають не лише здоров’ю людей, а й економіці — вони замінюють викопне паливо та забруднювальні викиди, спричинені його спалюванням. Щороку майже 35 000 смертей у Польщі пов’язують із забрудненням повітря, що призводить до втрати 11% ВВП країни. У деяких польських регіонах зафіксовано одне з найбрудніших повітря в Європі.
Теплові насоси також дозволяють уникнути споживання майже 1 мільярда кубометрів газу та близько 300 000 тон CO₂ щороку в Польщі.
Смог над Краковом у Польщі. Фото: Shutterstock
Однак лише близько 5% польських домогосподарств мають теплові насоси, і обсяги продажу знижуються. У 2024 році вони впали на 35% у порівнянні з 2023-м.
Таке зниження пояснюється зростанням цін на електроенергію, які для багатьох домогосподарств у 2024 році більш ніж подвоїлися, а також нестабільною державною програмою субсидій без належного контролю та механізмів перевірки. Це призвело до зловживань, шахрайства та неякісного встановлення обладнання, що підірвало довіру до технології, знизило впевненість споживачів і загальмувало її впровадження.
Однак, на думку EHPA (Європейська асоціація теплових насосів), проблему некомпетентного встановлення теплових насосів слід вирішувати шляхом покращення управління державною програмою та навчання інсталяторів, а не обмеженням чи припиненням програми субсидій у Польщі.
«Інсталятори — це ключ до задоволеного користувача теплового насоса, тому вкрай важливо, щоб вони демонстрували компетентність у проєктуванні та встановленні, перш ніж отримати доступ до субсидій», — зазначив Пол Кенні, генеральний директор EHPA. «Кілька європейських країн, таких як Ірландія, Норвегія, Німеччина, Франція та Велика Британія, успішно зосередилися на навчанні інсталяторів та контролі якості, аби розв’язати проблеми, пов’язані з якістю встановлення. У минулому багато з цих країн стикалися з подібними викликами, як і Польща, і нині мають політику, що дозволяє їх подолати».
Декарбонізація польських міст в центрі уваги заходу EHPA “Decarb Cities”, 13-14 травня в Кракові. В програмі заходу: виступ 40 спікерів у межах п’яти тематичних сесій і інтерактивного «світового кафе», а також гала-вечеря, відвідання об’єкту, де встановлено геотермальний тепловий насос та тур містом.
Захід організовано Європейською асоціацією теплових насосів (EHPA) та Польською організацією розвитку технологій теплових насосів (PORT PC) за підтримки міста Кракова, польського головування в ЄС і на базі Краківської гірничо-металургійної академії (AGH).
Серед золотих спонсорів — Daikin Europe, Panasonic і Turboden; срібні спонсори — Qvantum, Mitsubishi Electric і Carel.
EHPA є партнером кампанії Clean Heat Europe, що спрямована на прискорення переходу до чистого теплопостачання, зокрема заради покращення якості повітря.