Тенденції європейського ринку теплових насосів «повітря-вода»

Тенденції європейського ринку теплових насосів «повітря-вода»

Тенденції запобігання глобальному потеплінню

В останні роки аномальні погодні явища стали настільки очевидними, що багато людей по всьому світу відчувають їх на собі щодня. Вважається, що причиною глобального потепління є збільшення кількості парникових газів, що викидаються в атмосферу внаслідок діяльності людей у повсякденному житті та промислової діяльності. Європа першою почала вживати заходів проти викидів парникових газів. В останні роки Сполучені Штати також пішли в цьому напрямку з приходом до влади адміністрації Байдена. По всьому світу країни впроваджують правила в контексті Паризької угоди.

Тенденції електрифікації опалення в Європі

Однією з останніх вражаючих розробок у сегменті опалення, вентиляції та кондиціонування повітря (HVAC) як засобу зупинення глобального потепління є перехід від опалення за допомогою спалювання викопного палива до опалення за допомогою електричних теплових насосів. Це називається електрифікацією і є методом переходу від газового водяного опалення та газового опалення гарячим повітрям, які викидають велику кількість парникових газів, до екологічно чистого, високоефективного електричного опалення. Однак, щоб по-справжньому запобігти глобальному потеплінню, необхідно використовувати електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел енергії.

Існують різні типи теплових насосів, такі як «повітря-повітря» (ATA), «повітря-вода» (ATW) та геотермальні. Зокрема, використання теплових насосів ATW для обігріву приміщень і води, альтернативи газовим обігрівачам, які зазвичай використовуються в європейських будинках, стрімко зростає. Європа вже має великий ринок газових обігрівачів, і очікується, що в майбутньому буде спостерігатися високий рівень переходу на чисті обігрівачі та водонагрівачі з тепловим насосом, тому ринку теплових насосів ATW є що запропонувати.. В цих умовах, виробники теплових насосів намагаються отримати конкурентні переваги над іншими компаніями, зміцнюючи свої системи розробки теплових насосів, в яких використовуються природні холодоагенти, такі як високоефективний і екологічно чистий пропан (R290), і вони, один за одним, інвестують в розширення виробництва. Ці рухи підтримуються такими політичними кампаніями, як "Зелена угода" Європейського Союзу (ЄС) та програмою REPowerEU, а також політикою субсидування впровадження теплових насосів для опалення приміщень та підігріву води тощо. Вторгнення росії в Україну, яке розпочалося в лютому 2022 року, також є одним із факторів, що стимулює перехід на теплові насоси.

Зміни в європейських продажах теплових насосів ATW у 2023 році

Існує багато статей і пояснень щодо продажів теплових насосів ATW в Європі, і багато з них включають кількість проданих блоків і порівняння продажів у річному обчисленні. Однак, цифри, про які повідомляють, не слід інтерпретувати як кількість проданих кінцевим споживачам. Насправді, ці цифри – кількість проданих виробником блоків дистриб’юторам, а не кількість, фактично проданих кінцевим споживачам. З огляду на це, якщо подивитися на кількість теплових насосів ATW, проданих у кожній країні з початку 2023 року, можна побачити справжню ринкову тенденцію.

Польща була однією з країн з надзвичайно високими продажами у 2022 році, де продажі теплових насосів ATW для опалення приміщень зросли на 138% у річному обчисленні до 188 200 блоків, а теплових насосів ATW для нагріву води – на 28% у річному обчисленні до 7 900 блоків. Ця динаміка зберіглася і в першому кварталі 2023 року, коли продажі теплових насосів ATW для опалення приміщень зросли на 64% в річному обчисленні. Однак у другому кварталі продажі теплових насосів ATW для опалення приміщень знизилися на 30% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що свідчить про явну зміну в продажах. Ознакою такої зміни є те, що склади дистриб’юторів були переповнені вже наприкінці першого кварталу, і були явні побоювання, що продажі будуть знижуватися. Фундаментальними факторами, що лежать в основі цієї ситуації, яка стала очевидною наприкінці першого півріччя 2023 року, є посилення стагфляції через економічну рецесію та інфляцію, яка вплинула на тенденції в будівництві та зменшила кількість споживачів, які зацікавлені в переході на теплові насоси ATW. Крім того, падіння цін на газ порівняно з цінами на електроенергію, як кажуть, змусило споживачів з обережністю ставитися до переходу на опалення тепловими насосами.

У Німеччині в першому кварталі 2023 року продажі теплових насосів ATW були високими, але зʼявилась думка, що таке зростання не збережеться у другому кварталі. Причинами цього були затримка з внесенням змін до GEG, Закону про енергію будівель федерального уряду, який визначає долю субсидій, а також небажання споживачів переходити на опалення тепловими насосами, оскільки ціни на газ значно впали порівняно з цінами на електроенергію. Свідченням цього є те, що кількість заявок на субсидії значно зменшилася, і багато хто вважав, що продажі теплових насосів ATW у другому кварталі не зростатимуть. Однак, коли стали відомі фактичні результати, продажі теплових насосів ATW для опалення приміщень у першому півріччі 2023 року значно зросли – до 178 500 блоків, що на 114,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Така розбіжність між прогнозами та реальністю, ймовірно, пов’язана з тим, що виробники агресивно відвантажували продукцію, щоб забезпечити собі частку ринку, а дистриб’ютори збільшували запаси продукції, щоб не програти конкурентам. Однак продажі споживачам, схоже, стагнують. У будь-якому випадку, загальний консенсус полягає в тому, що вплив зменшення кількості заявок на субсидії стане очевидним через деякий час. Крім того, друга редакція GEG, яка набула чинності 29 вересня 2023 року, розвіяла чутки про те, що з 1 січня 2024 року можна буде використовувати лише обігрівачі з відновлювальною енергією, і, як виявляється, немає необхідності негайно переходити на відновлюване опалення, наприклад, теплові насоси. Це створило більше часу для вибору обладнання на майбутнє, і є ймовірність, що рух до теплових насосів тимчасово сповільниться.

Продажі теплових насосів ATW для опалення приміщень у Франції знизилися на 2,7% в річному обчисленні за період з січня по квітень 2023 року, і на 7,5% в річному обчисленні за період з травня по серпень, що в цілому склало 4,7% зниження за вісім місяців у річному обчисленні. У Франції причинами такого зниження називають погіршення економічної ситуації через зростання інфляції, падіння ринку нового житла, відсутність прозорості в політиці енергомодернізації та неоднозначність політики щодо заборони використання газових котлів.

У Данії кількість встановлених теплових насосів ATW для опалення приміщень зросла на 11,4% у першому кварталі 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року, але зафіксовано значне падіння на 36,0% у другому кварталі та 54,3% у третьому кварталі. Причиною такого значного падіння є затримка у впровадженні датської системи субсидій "Varmepumpepuljen", яку планували запровадити на початку 2023 року.

У Великій Британії прем’єр-міністр Сунак заявив, що заборону на використання газових котлів у деяких будівлях буде відкладено на 10 років. Існують побоювання, що позиція Сполученого Королівства, яке наразі має найнижчу кількість встановлених теплових насосів на 1000 домогосподарств у Європі, може ще більше погіршитися.

Випробування європейської індустрії теплових насосів

Очікувалося, що перехід на теплові насоси відбуватиметься відносно легко завдяки активній політиці ЄС. Однак стало зрозуміло, що справи йдуть не так, як очікувалося спочатку, через стрімке зростання цін, затримки в ухваленні політичних рішень, затримки і скорочення субсидій, а також відтермінування заборони на газові котли, що пояснюється різними міркуваннями в кожній країні. Ці фактори в поєднанні з очікуваннями споживачів щодо повернення до газового опалення після несподіваного падіння цін на газ на тлі зростання цін ускладнили ситуацію.

Такий перебіг подій збиває з пантелику індустрію теплових насосів, яка планує робити величезні інвестиції, і в той же час багато виробників вже повідомляють про мляві продажі ATW, а кілька компаній, як зазначається, починають розглядати питання про відтермінування своїх інвестицій. Кожному виробнику необхідно повернутися до своїх основ, посилити привабливість продукції, побудувати надійні канали продажів і монтажу, а також ретельно контролювати процес виробництва, відвантаження і запаси, стежачи за ринковими тенденціями, щоб ненавмисно не позбавити компанію її потенціалу. У майбутньому європейська індустрія теплових насосів ATW зіткнеться з жорсткою конкуренцією, яка перевірить справжні можливості компаній.

: E-JARN / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.