Теплові насоси – 7 найбільших міфів і перевірка фактів

Теплові насоси – 7 найбільших міфів і перевірка фактів

НІМЕЧЧИНА: Однією з альтернатив безпечного для клімату опалення є теплові насоси. Деяких домовласників теплові насоси не переконують або вони вважають, що їхній власний будинок непридатний для застосовування теплових насосів. Інформаційна програма Zukunft Altbau, що фінансується Міністерством Навколишнього Середовища землі Baden-Württemberg, ретельно перевірила деякі з цих тверджень і, як результат, застереження виявилися невірними або лише частково правильними, тому належать до сфери міфів.

Теплові насоси Daikin Altherma

До 2045 року Німеччина має стати кліматично нейтральною, а деякі федеральні землі, такі як Baden-Württemberg, навіть у 2040 році. Сектор будівель відповідає приблизно за 30% викидів парникових газів і тому повинен відігравати важливу роль у захисті клімату. Теплові насоси можуть зробити при цьому надзвичайно великий внесок: на відміну від рідинних або газових систем опалення, вони не спалюють викопне паливо, тому їхній потенціал щодо скорочення викидів CO2 є вельми високим.

В останні роки все більше людей у ​​Німеччині обирають теплові насоси як систему опалення. Наразі ця технологія є найпоширенішим видом опалення в нових одно- та двоквартирних будинках, а також набуває все більшого значення в існуючих невеликих будинках. На сьогоднішні день в Німеччині встановлено близько 1,3 мільйона теплових насосів, а з 2024 року очікується додання 500 000 нових систем щороку. Мета – до 2030 року мати 6 мільйонів встановлених теплових насосів. Тим не менш, багато домовласників все ще не впевнені і коливаються, отже, час розібратися з деякими найпоширенішими міфами про тепловий насос.

7 найпоширеніших міфів про тепловий насос

Міф 1: Теплові насоси підходять лише для нових або повністю відремонтованих будівель

Це твердження не відповідає дійсності, але є однією з найстійкіших легенд. “Теплові насоси корисні не лише для нових житлових будинків, але й для існуючих будинків, навіть якщо вони не були повністю відремонтовані”, зазначає Frank Hettler з Zukunft Altbau. Це також показали польові випробування Fraunhofer-Інституту Систем Сонячної Енергії ISE. Існуючі теплові насоси, які були перевірені, демонструють пристойні показники ефективності, навіть якщо будівлі були лише частково відремонтовані.

Для теплових насосів в існуючих будівлях часто достатньо індивідуальних заходів щодо ізоляції або навіть просто встановлення більших радіаторів. Таким чином, багато старих будинків можуть бути належним чином обігріті з максимальною температурою теплоносія менше 55°C. Це вважається критичною межею для використання теплового насоса. Теплові насоси також можуть сильніше нагрівати воду, але при вищих температурах вони працюють набагато менш ефективніше.

У повністю неремонтованих будинках завжди слід проводити масштабні заходи з утеплення, що робить роботу теплового насоса дорожчою. В принципі, чим краща ізоляція, тим менші витрати на опалення. До речі, це стосується всіх систем опалення.

Міф 2: Теплові насоси працюють лише з системою підігріву підлоги

Це не правда. Так, теплові насоси працюють найбільш ефективно з поверхневим опаленням, таким як підігрів підлоги, стін або стелі. “Завдяки особливо великій площі поверхні, поверхневе опалення найкраще віддає тепло в приміщення”, наголошує Jörg Knapp з Асоціації Фахівців з Сантехніки, Опалення та Кондиціювання Повітря землі Baden-Württemberg. “З ними не потрібно нагрівати воду так же сильно, як і з звичайними радіаторами”.

Але теплові насоси відмінно працюють і з звичайними радіаторами. Проте, вкрай бажано перевірити теплову потужність радіаторів у фахівців і, якщо необхідно, замінити окремі радіатори на більші моделі. Чим більший радіатор, тим менше йому потрібно нагрітися, щоб достатньо нагріти приміщення. Таким чином, можна знизити температуру теплоносія, що зменшує витрати на опалення. Тож, лише для ефективного використання теплового насосу, вам не потрібно руйнувати підлогу в існуючих будинках для реалізації підлогового опалення.

Міф 3: Теплові насоси не працюють за низьких температур

Це не так. “Теплові насоси без проблем обігрівають будинок, навіть за умов двозначних мінусових температур”, підкреслює Jörg Knapp. “За таких температур невдала робота системи виключена, навіть зовсім неутеплений будинок взимку прогрівається.” Лише споживання електроенергії зростає в сильний мороз – менше в відремонтованих будинках, більше в неремонтованих. Такі низькі температури – рідкість для Німеччини, навіть взимку. Сьогодні вони трапляються лише кілька днів на рік і лише декілька годин – на  Рейнській рівнині майже взагалі ніколи, скоріше в горах і на сході.

В основному, тепловий насос також добре працює в холодному кліматі і є там відносно популярним. Якщо поглянути на карту Європи, то більшість теплових насосів встановлено в Скандинавії. І середні, і мінімальні температури там значно нижчі, ніж у Німеччині. Теплові насоси, що використовують тепло землі, каналізації або інше так зване ‘тепле’ джерело тепла, мають перевагу, особливо коли зовнішня температура дуже низька. Тоді вони працюють ефективніше, ніж теплові насоси повітря-вода. Однак ці системи зазвичай потребують вищих інвестиційних витрат.

Міф 4: Теплові насоси поглинають електроенергію та створюють навантаження на місцеву енергомережу

Це також не відповідає дійсності. При нормальному енергетичному стандарті будівлі теплові насоси генерують близько 3-4 кВт-год тепла з навколишнього середовища, використовуючи один кВт-год електроенергії. Якщо коефіцієнт дорівнює трьом, приблизно дві третини тепла надходить з навколишнього середовища, а одна третина – від електроенергії. “В будинку на одну родину з житловою площею 120 м2 потрібно лише близько 4 кВт електроенергії від електромережі для типової потужності опалення 12 кВт”, пояснює Frank Hettler з Zukunft Altbau. “Якщо включити потужність додаткового нагрівача, що зазвичай інтегрований в системи опалення на тепловому насосі, ви отримуєте максимум 10 кВт. Лише підчас приготування їжі або випікання потребується така ж кількість електроенергії”. Ви також можете заощадити на електроенергії, встановивши власну фотоелектричну систему на даху.

Міф 5: Опалення тепловими насосами занадто коштовне

Розгляд загальних витрат відіграє вирішальну роль. Правда, вартість підчас придбання теплових насосів значно вища, ніж, наприклад, при газовому опаленні. В середньому, витрати на придбання та інсталяцію обладнання становлять від €30 000 до €45 000 порівняно з приблизно €15 000 для газового конденсаційного бойлера. Проте, держава надає високий рівень фінансової підтримки, наразі до 40%, таким чином, додаткові інвестиційні витрати значно нижчі.

Однак економічна ефективність системи опалення залежить не тільки від ціни придбання, але й, перш за все, від експлуатаційних витрат протягом терміну роботи не менше 20 років. А з добре спланованими тепловими насосами вони зазвичай нижчі, ніж з газовим або рідинним опаленням. Згідно з інформацією ринкового дослідника Prognos, у середньотерміновій перспективі кВт/год газу, ймовірно, коштуватиме в середньому близько 12 центів. Очікується, що в середньотерміновій перспективі вартість електроенергії становитиме близько 30 центів за кВт/год, причому передбачається також зниження тарифів на теплові насоси.

Якщо тепловий насос генерує більше 3 кВт-год тепла, використовуючи 1 кВт-год електроенергії, це заощаджує гроші щороку. Якщо у вас є фотоелектрична система на даху і ви використовуєте частину дешевої сонячної енергії для теплового насоса, сума зростає ще більше – електроенергія від сонячної системи коштує лише близько 12-14 центів за кВт-год. Крім того, природний газ у довготерміновій перспективі ставатиме все дорожчим через зростання цін на CO2, що робить опалення тепловим насосом дедалі привабливішим.

Висновок: у майбутньому економія операційних витрат у багатьох випадках буде більшою, ніж вищі інвестиційні витрати. Тому опалення тепловим насосом часто є дешевшим варіантом. Це вже було доведено для повітряних теплових насосів, домінуючої технології теплових насосів на німецькому ринку: у своїх дослідженнях 2021 та початку 2023 років Fraunhofer-Інститут ISE та агенція Prognos дійшли висновку, що повітряні теплові насоси в нових одно- та багатосімейних будинках завжди дешевше газового опалення. Навіть в існуючих будівлях вартість повітряних теплових насосів принаймні така ж, як і газових обігрівачів. Якщо використовується фотоелектрична система, вони зазвичай дешевші.

Міф 6: Теплові насоси надто гучні

По суті: геотермальні теплові насоси та теплові насоси на ґрунтовій воді практично не чутні. Вентилятор створює шум лише з повітряними тепловими насосами. В останні роки виробники теплових насосів продовжують знижувати рівень робочого шуму своїх систем. “Звук роботи багатьох теплових насосів відтепер практично розчиняється в навколишньому шумі”, зазначає Hettler. “Тільки в розпал зими тепловий насос чути чіткіше при повному навантаженні, але це той час, коли у вас все одно закриті вікна і ви не чуєте шуму”.

Законодавці також виявилися передбачливими і вжили відповідних заходів: в суто житлових приміщеннях тепловий насос не повинен бути гучнішим за 50 децибел вдень, тоді як дозволений рівень знижується до 35 децибел вночі. Наразі існують теплові насоси з режимом шепоту та шумозахисними корпусами, що не перевищують 30 децибел при повному навантаженні. Для порівняння: 30 децибел відповідає розмові пошепки.

Міф 7: Теплові насоси ніяк не сприяють покращенню клімату

Вочевидь, це не так, тому що більша частина тепла надходить з навколишнього середовища кліматично нейтральним способом. Завдяки зростанню частки електроенергії з відновлюваних джерел у найближчі роки (наразі це вже близько половини), теплові насоси стануть ще більш безпечними для клімату в майбутньому. Щодо викидів CO2, теплові насоси демонструють – вже з поточною часткою вугільної електроенергії в структурі енегромікса протягом усього року – набагато кращі результати ніж конденсаційні системи, що використовують природний газ або рідинне паливо. Якщо поєднати тепловий насос із фотоелектричною системою, викиди CO2 зменшуються ще більше.

Перевірте самі: чи мій будинок придатний для теплового насоса?

За допомогою простого тесту ви можете самі дізнатися, чи ваш власний будинок достатньо придатний для теплового насоса. Це працює так: у дуже холодний день підчас тривалих морозів ви встановлюєте температуру теплоносія бойлера на 50–55°C, а потім встановлюєте термостати на радіаторах на 20°C, це позиція 3 на колесі термостату. Якщо всі кімнати достатньо теплі, будинок придатний для теплового насоса. Якщо ні, необхідно зробити енергетичні покращення. Консультанти з питань енергетики та спеціалісти з теплопостачання покажуть вам, як це зробити найкраще.

: TGA FACHPLANER / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.