Теплові насоси: нагальна необхідність підвищення користувацької обізнаності

Теплові насоси: нагальна необхідність підвищення користувацької обізнаності

Значна частина власників теплових насосів не має уявлення про ефективність своєї системи. Про споживання електрики та витрати на електроенергію знають лише окремі користувачі.

Теплові насоси зазвичай вважаються ключовою технологією переходу на альтернативні джерела енергії і користуються особливою популярністю через позитивний екологічний баланс та очікувану економічну ефективність. Крім того, технологія опалення забезпечує кінцевим споживачам високий рівень задоволеності, як показало загально-німецьке опитування одним з провідних німецьких Інститутів з Дослідження Ринку та Вивчення Громадської Думки FORSA, замовлене Спілкою Захисту Прав Споживачів Rheinland-Pfalz.

91% споживачів відрекомендували би тепловий насос своєму оточенню як систему опалення – хоча вони мало знають про фактичну ефективність своєї системи. Лише приблизно половина власників теплових насосів може надати інформацію про споживання електрики та витрати на електроенергію.

37% опитаних не знають тарифів на електроенергію для роботи теплового насоса, а майже половина учасників не знає також базового тарифу на електрику. Навіть відповіді респонденти, які вважають, що знають свої витрати, були неадекватними. "Найнижчий зазначений робочий тариф, на думку користувачів, становив 4 центи за кіловат-годину, а найвищий – 55 центів за кіловат-годину. Такі екстремальні показники не є правдоподібними і демонструють, що серед споживачів існують очевидні труднощі в розумінні рахунку за електроенергію", йдеться в результатах дослідження.

Лічильник тепла відсутній

Лише 28% респондентів використовують лічильник тепла на власному тепловому насосі. 43% взагалі не застосовують його, тоді як 29% навіть не знають, чи облаштований їх тепловий насос лічильником тепла. Лічильник дає точну інформацію про кількість наданого тепла і є незамінним для ефективності та економічності теплового насоса. Лічильник також може виявити будь-які дефекти або неефективну роботу системи.

Схоже сумними стали результати опитування, коли мова зайшла про гідравлічне балансування. У менш ніж третини домогосподарств раніше було проведено гідравлічне балансування, що надзвичайно важливе для ефективності теплового насосу та суттєво покращує всі тонкощі роботи системи опалення. Гідравлічне балансування, серед іншого, забезпечує найнижчу можливу температуру подачі теплоносія.

Професіональне проектування

Тим не менш, для планування системи опалення на базі теплового насосу, споживачі покладаються на професійні компанії. Більше половини респондентів проектували свій тепловий насос за допомогою інженера з опалення або монтажного підприємства опалювальних систем. У 21% учасників за проектування відповідав генеральний підрядник, а 9% покладалися на фахових проектувальників, архітекторів чи виробників обладнання.

На думку Спілки Захисту Прав Споживачів Rheinland-Pfalz, слід звертати увагу не тільки на репутацію компанії, але й на необхідну додаткову кваліфікацію та підготовку її фахівців для ефективної роботи теплового насоса. Концепція тренінгу для експертів з метою уникнення несправної роботи системи відповідно до стандарту VDI 4645, повинна бути обов’язковою в Німеччині для забезпечення належної якості інсталяції та ефективності роботи теплового насосу, зазначає представник Спілки.

Інтенсивніший перехід від масляного нагрівача до теплового насоса

Опитування також показує, що власники масляних обігрівачів охоче переходять на теплові насоси. 39% респондентів опалювалися маслом перед переходом на тепловий насос. Близько 21% з них вже до того опалювалися електрикою, тоді як 18% використовували природний газ для виробництва тепла. Більше 80% теплових насосів було встановлено у 2007 році чи пізніше. Попит на екологічно чистий метод опалення різко виріс, особливо за останні дванадцять років. Особливою популярністю користується повітряний тепловий насос, за яким іде геотермальна система за допомогою зонда та колекторів.

У більшості домогосподарств тепловий насос використовується влітку лише для гарячої води. Лише 15% респондентів використовують тепловий насос для охолодження, однак у випадку підготовки побутової гарячої води, споживачі висловлюють переважно задоволення: 77% учасників опитування свідчать, що вода повністю нагрівається тепловим насосом.

Спілка Rheinland-Pfalz вбачає необхідність покращення

Висновок опитування чітко свідчить про те, що в теплових насосах, що експлуатуються приватно, існує величезний невідомий та невикористаний потенціал економії. Метою Спілки Rheinland-Pfalz є забезпечення впевненості у споживачів через відповідне навчання з метою перетворення інтуїції на практичні знання. Спілка також вимагає оснащення майбутніх теплових насосів лічильниками тепла. Ця вимога має бути затверджена законодавчо, незалежно від носія енергії, що використовується, а також для всіх без винятку теплогенераторів. Крім того, якщо теплові насоси в майбутньому відіграватимуть набагато важливішу роль, повинна відбутися комплексна реорганізація передачі енергії та її оподаткування. Введення системи ціноутворення на CO2 за одночасним зниженням податку на електрику та стягненням на поновлювану енергію значно знизить експлуатаційні витрати теплових насосів.

: HLK.CO.AT / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.