НІМЕЧЧИНА: В рамках спільного проекту Інститут Fraunhofer Систем Сонячної Енергії ISE, Технологічний Інститут Karlsruher KIT, а також Інститут Технічних Систем Сталого Розвитку Inatech при Університеті Freiburg, разом з житловим господарством, галуззю опалення та вентиляції та постачальниками енергії досліджували застосування теплових насосів в існуючих багатоквартирних будинках. Висновок – теплові насоси також можна використовувати в старих багатоквартирних будинках. Наразі партнери розробили відповідний інформаційний матеріал для ознайомлення та практичного впровадження цих опалювальних систем.
Теплові насоси Daikin Altherma
Теплові насоси є ключовою технологією переходу на екологічно безпечне опалення, однак їх використання в існуючих будівлях нерідко є доволі складним завданням також через відчутний брак досвіду у багатьох ринкових гравців. Типовий багатоквартирний будинок вважається особливо вимогливим через необхідність забезпечення відповідної потужності опалювальної системи, високої температури теплоносія та розташування зовнішніх блоків в міських районах з щільною забудовою.
У спільному проекті LowEx im Bestand дослідники використали шість будівель для демонстрації, що теплові насоси також є одним з робочих варіантів і дуже важливо, яким чином вони використовуються. Інформаційний матеріал від партнерів проекту призначений для полегшення впровадження цих рішень.
“Теплові насоси працюють особливо ефективно, коли вони використовуються в системах LowEx, які характеризуються невеликою різницею температур між джерелом тепла та корисним теплом”, наголошує Andreas Wagner, керівник відділу будівельної фізики та технічного розвитку на факультеті архітектури при Інституті KIT.
“Нам вдалося довести, що теплові насоси можна застосовувати за допомогою різних системних налаштувань – наприклад, поєднання різних джерел тепла, заміна окремих радіаторів або інтеграція існуючого газового бойлера в бівалентному режимі роботи – навіть у відремонтованих старих будівлях, де вони працюють набагато ефективніше, ніж звичайне газове опалення.”
На додаток до економії, дослідники підрахували, що викиди CO2 теплових насосів – сукупні протягом терміну їх експлуатації в повністю відремонтованих будівлях – лише приблизно вдвічі нижчі, ніж викиди порівнянних опалювальних систем на базі газових конденсаційних бойлерів.
В своєму посібнику, партнери проекту, що фінансується Федеральним Міністерством Економіки та Захисту Клімату BMWK, демонструють, що нерідко простих заходів достатньо, наприклад, заміни окремих радіаторів, для зниження температури контуру опалення, і це має вирішальне значення для ККД теплового насоса.
Цим фахівці суперечать поширеній думці про необхідність – в кожному випадку – заміни всіх радіаторів або встановлення теплої підлоги.
Dr. Marek Miara, координатор напрямку теплових насосів при Інституті Fraunhofer ISE: “Загалом, використання теплових насосів у багатоквартирних будинках можливе і вже доведено практикою. Різноманітність багатоквартирних будинків і їх характеристики дозволяють застосовувати різні технічні рішення на основі теплових насосів”.
“Однак по-справжньому широкого застосування в багатоквартирних будинках теплові насоси ще не отримали. Причини тому як адміністративного, так і технічного характеру. Для широкого використання теплових насосів у багатоквартирних будинках у майбутньому, незамінними мають стати стандартні рішення”.