ЄВРОПА: Європейська Унія скоротила свою частку імпорту російського газу з 45% до 19% завдяки Програмі REPowerEU, запущеній у травні 2022 року для припинення залежності Європи від російського викопного палива до 2030 року у відповідь на російське вторгнення в Україну в 2022 році. Однак у 2024 році Європейська Унія стала свідком відновлення імпорту російського газу. Тому, Європейська Комісія представила дорожню карту з метою забезпечення повного припинення залежності Європи від російської енергетики, гарантуючи водночас стабільне постачання енергії та ціни по всім країнам Європейської Унії.
Дорожня карта передбачає поступове виведення російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків Європейської Унії у скоординований та безпечний спосіб, оскільки Європа переходить на чисту енергетику. Країни Європейської Унії підготують національні плани до кінця 2025 року, де буде викладено, яким чином вони сприятимуть поступовому припиненню імпорту російського газу, ядерної енергії та нафти. Водночас будуть продовжуватися зусилля для прискорення енергетичного переходу Європи та диверсифікації енергопостачання з метою усунення ризиків для безпеки постачання та стабільності ринку.
Дорожня карта включає заходи щодо:
Поступово відмовившись від російської енергетики, дорожня карта Програми REPowerEU зменшить ризики безпеки, з якими стикається Європейська Унія, а також сприятиме економічному плану, викладеному в Ініціативі Competitiveness Compass, Угоді про Чисту Промисловість Clean Industrial Deal та Плані Дій щодо Доступної Енергії Affordable energy action plan. Чистіша та незалежна енергетична система суттєво сприяє стимулюванню економіки, а також робить величезний внесок в амбіції Європи щодо декарбонізації. Наступного місяця Європейська Комісія висуне відповідні законодавчі пропозиції на підтримку дорожньої карти.