Європейський ринок теплових насосів ATW тимчасово сповільнюється

Європейський ринок теплових насосів ATW тимчасово сповільнюється

В Європі, в останні кілька років, спостерігалося стрімке зростання ринку теплових насосів класу «повітря-вода» (ATW), принагідні як ключовий фактор для досягнення вуглецевої нейтральності в 2050 році та як засіб компенсації зростання цін на газ в контексті енергетичної кризи.

Кількість учасників цього багатообіцяючого ринку зросла, і, крім азіатських виробників, власні теплові насоси ATW розробили і європейські гравці, такі як німецькі виробники опалювального обладнання, яке працює на горінні і активно рекламують їх серед своїх клієнтів на виставках та інших заходах. Тим часом азіатські виробники інвестують в заводи з виробництва теплових насосів ATW в Європі, щоб зміцнити свої позиції на  місцевому (Європейському) ринку в напрямку виробництва та постачання.

Однак цього року зростання європейського ринку теплових насосів ATW сповільнилося.

1.jpgОднією з причин такого уповільнення є ціна на газ, яка різко впала після піку літа минулого року. Ціни на природний газ у Європі досягли піку в 70,04 доларів США/мм БТЕ в серпні 2022 року, а потім поступово знизилися до 9,55 доларів США/мм БТЕ в липні 2023 року, згідно з даними Світового банку про ціни на сировинні товари, як показано на мал.1.

Малюнок 1. Ціни на природній газ в Європі (джерело : Світовий Банк)

Другою причиною було зменшення або припинення державних субсидій на теплові насоси ATW через фінансові проблеми, тощо. Наприклад, в Італії система субсидій під назвою Superbonus, яка надавала споживачам податкові кредити, що покривали 110% вартості встановлення ATW насосів, була основним драйвером ринку до минулого року. Однак новий уряд, який прийшов до влади восени минулого року, зменшив розмір податкового кредиту Superbonus зі 110% до 90% з 1 січня цього року. Ця ставка буде знижена до 70% у 2024 році та до 65% у 2025 році.

Зростання цін через інфляцію в поєднанні зі зниженням цін на газ і скороченням субсидій, схоже, зменшує апетит споживачів до теплових насосів ATW цього року. Крім того, на ринку житла, де застосовуються теплові насоси ATW, кількість розпочатих будівельних робіт впала через зростання процентних ставок і цін.

Крім того, у деяких регіонах, таких як Східна Європа, накопичення запасів у каналах збуту знизило попит. Минулого року постачання теплових насосів ATW було обмеженим через закриття заводів в Шанхаї та дефіцит напівпровідників. За таких ринкових умов, дилери та оптовики розміщували попередні замовлення одразу у кількох виробників, щоб забезпечити наявність для продажу якомога більше теплових насосів ATW. Ці надмірні замовлення накопичувалися у вигляді запасів, що стримало замовлення цього року.

2.jpgЩо стосується постачання комплектуючих для теплових насосів ATW, то дефіцит напівпровідників став хронічним, хоча певною мірою зменшився, також відчувається дефіцит теплообмінників і компресорів. Зокрема, теплообмінники для теплових насосів ATW вимагають спеціальних технологій, тому небагато виробників можуть їх виробляти, і це створює вузькі місця у виробництві.

Відсутність достатньої кількості інсталяторів також є одною з основних перепон.

Фото. Теплові насоси ATW – в центрі уваги на виставці ISH2023, що пройшла в Німеччині

Через численні фактори, ринок теплових насосів ATW в Європі цього року виглядає досить тьмяним. Однак опалення за допомогою теплових насосів залишається головним козирем для досягнення цілей вуглецевої нейтральності до 2050 року. Навіть якщо в короткостроковій перспективі спостерігаються підйоми та падіння, теплові насоси ATW, безперечно, є ринком, який стабільно зростатиме в довгостроковій перспективі. Варто спостерігати за тим, як поводитиметься  ринок після цієї осені, коли в північній півкуля настане опалювальний сезон.

: E-JARN / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.