Європейський ринок теплових насосів «повітря-вода» в 2022 році

Європейський ринок теплових насосів «повітря-вода» в 2022 році

Європейський ринок опалення стикається з серйозною проблемою: перехід до рішень опалення без використання викопного палива в рамках Європейської зеленої угоди. Війна між росією та Україною як ніколи чітко показала, що викопні джерела енергії не можуть бути основою для забезпечення надійного опалення та охолодження.

План ЄС RePowerEU передбачає встановлення 10 мільйонів теплових насосів класу «повітря-вода» (ATW) протягом наступних п’яти років для досягнення поставлених цілей щодо декарбонізації. Це призвело до безпрецедентного зростання попиту на теплові насоси ATW для об’єктів побутового, комерційного і промислового призначення. Все більше європейських країн забороняють системи опалення, які працюють на викопному паливі.

Зростання цін на енергоносії, як-от швидке зростання цін на природний газ та електроенергію, майже миттєво підвищили обізнаність споживачів про опалювальне обладнання, і споживачі почали швидко реагувати на зміну контексту. 2022 рік став переломним моментом для визнання кінцевими споживачами теплових насосів ATW.

З огляду на екологічні проблеми та енергетичні кризи, високоефективні системи теплових насосів ATW стали найкращим рішенням для опалення європейських житлових будинків. Європейський ринок теплових насосів ATW досяг безпрецедентно швидкого зростання протягом двох років поспіль, і ця тенденція залишатиметься такою ж сильною і в майбутньому.

За оцінками видання JARN, у 2022 році ринок теплових насосів ATW в Європі зріс на 55,5% у річному обчисленні, досягнувши 1,70 мільйона одиниць.

У Європі є багато країн, і культура опалення відрізняється від однієї країни до іншої. Обсяг субсидій у різних країнах спричинив значну різницю в темпах зростання ринку. Однак майже в кожній європейській країні попит з року в рік зростає двозначними цифрами.

Революція в опалювальній промисловості

Кожна країна оголошує та впроваджує державну політику підтримки теплових насосів. Виробники кондиціонерів повітря, виробники опалювальних котлів та інші зацікавлені сторони уважно стежать за ринком теплових насосів ATW, щоб швидко реагувати на ці зміни. Європейський ринок опалення переходить від традиційних котлів опалення до теплових насосів ATW, що означає, що виробники котлів спостерігають загострення конкуренції в технологіях, виробництві та послугах.

Виробники кондиціонерів повітря випустили нові продукти, що використовують холодоагенти нового покоління відповідно до нормативних тенденцій. Вони розширили свої пропозиції рішень, включаючи гібридні системи, що використовуються з існуючими системами опалення, і взаємозв’язані рішення з різними додатками.

Виробники опалювальних котлів швидко скорегували свої стратегії, співпрацюючи з азіатськими виробниками кондиціонерів повітря  для активного будівництва власних баз  виробництва теплових насосів ATW. Вони готові реагувати на зростаючий попит на теплові насоси ATW. Перехід від котлів, що працюють на спалюванні, до теплових насосів ATW на європейському ринку побутового опалення, швидше за все, прискориться.

Гостра нестача комплектуючих

Гостра нестача комплектуючих і обладнання в поєднанні з нестачею ресурсів для проектування, підприємництва та інсталяції стали серйозним  викликом для сектору теплових насосів.

Оновлений ланцюжок створення вартості в галузі теплопостачання має охоплювати достатню пропозицію комплектуючих і продуктів, освіту проектувальників, архітекторів, інженерів, монтажників і робітників на виробництві, а також надання консультацій і фінансової підтримки кінцевим споживачам.

Головним пріоритетом є навчання, а також важливо додатково навчати професійних монтажників і обслуговуючий персонал, який працює в компаніях, що спеціалізуються на холодильних установках, кондиціонерах повітря і теплових насосах ATW. Швидко зростаючий ринок теплових насосів ATW стане особливим  викликом для спеціалізованих компаній.

Виробництво в Європі

Опалювальна галузь дбає про безпеку користувачів. Сектор теплопостачання вважає важливим гарантувати місцеве виробництво, постачання та обслуговування. Японські виробники кондиціонерів повітря, європейські виробники котлів і кілька китайських виробників кондиціонерів повітря створили виробничі бази в Європі. Польща та Чехія стали найпривабливішими країнами для виробничих баз різних брендів, і в ці країни йдуть інвестиції. Крім того, європейські бренди прискорюють будівництво виробничих баз у Франції, Німеччині, Італії та Великобританії.

Окрім пошуку чудових інсталяторів, компанії також активно будують нові науково-дослідні центри (R&D), розвивають післяпродажне обслуговування та навчальні бази.

Багато японських виробників вирішили посилити свої потужності з виробництва теплових насосів ATW в Європі.

Компанія Panasonic оголосила, що має намір інвестувати у свою виробничу базу Panasonic AVC Networks Czech (PAVCCZ) у Пльзені, Чеська Республіка, для збільшення обсягу виробництва теплових насосів ATW.

Компанія Toshiba Carrier Air-Conditioning Europe (TCAE) у Польщі почала виробництво та постачання теплових насосів ATW та інших продуктів у квітні 2021 року.

У травні 2022 року компанія Mitsubishi Electric оголосила про другий план збільшення виробництва теплових насосів ATW на турецькому заводі Mitsubishi Electric Air Conditioning Systems Manufacturing Turkey (MACT).

У травні 2022 року компанія Viessmann Group оголосила про те, що протягом наступних трьох років вона інвестуватиме значні кошти в розширення модельного ряду теплових насосів ATW і екологічних рішень для клімату.

У липні 2022 року компанія Daikin оголосила про план будівництва нового заводу з виробництва теплових насосів ATW у Польщі у 2023 році, після рішення від квітня 2022 року збільшити виробництво теплових насосів ATW на своєму бельгійському заводі.

У жовтні 2022 року компанія Midea заклала перший камінь у фундамент своєї нової європейської виробничої та науково-дослідної бази на фабриці Clivet у Фельтре, північно-східна Італія.

У грудні 2022 року компанія Fujitsu General заснувала спільне підприємство (СП) FGAHP із французькою компанією Groupe Atlantic для виробництва теплових насосів ATW у Європі.

Регламенти ЄС

На порядку денному Європейського ринку є такі важливі теми, як перегляд F-gas Директиви та майбутня заборона пер- та поліфторалкільних речовин (PFAS) у ЄС. Обидва регуляторні проекти створюють багато проблем для галузі та різко обмежують вибір холодоагентів.

30 березня 2023 року члени Європейського парламенту (ЄП) оновили свою позицію щодо перегляду законодавчої бази ЄС щодо викидів фторвмісних газів (F-gas). 5 квітня 2023 року, Європейська рада (ЄР) оголосила, що європейські країни-члени узгодили мандат для головування, щоб розпочати переговорів з Європейським парламентом щодо двох пропозицій ЄР. Коротше кажучи, остаточна політика щодо F-газів негативно вплине на становлення ринку теплових насосів ATW і процес декарбонізації, що викликає глибоке занепокоєння в галузі.

Взявши, в якості прикладу, теплові насоси ATW, ЄР погодилася відкласти низку заборон порівняно з початковою пропозицією, щоб привести пропозицію у більшу відповідність до цілей, встановлених REPowerEU. ЄР  запропонувала розділити заборону на певні теплові насоси ATW спліт-типу на більш ранню  заборону для систем теплових насосів ATW, для яких альтернативи є більш доступними, і більш пізню заборону для систем теплових насосів ATA, для яких важче застосувати альтернативи. Щоб це збалансувати, на ринку запроваджуються додаткові квоти на ГФУ-холодоагенти (HFC). Крім того, Європейська Рада додала положення про безпеку, щоб дозволити Комісії реагувати за допомогою  делегованих актів та вивільняти обмежену кількість додаткових квот, якщо запропоновані заборони перешкоджатимуть досягненню цілей встановлених REPowerEU щодо застосування теплових насосів ATW.

: E-JARN / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.