Яким вимогам повинні відповідати HVAC-системи в офісних будівлях

Яким вимогам повинні відповідати HVAC-системи в офісних будівлях

Чи замислювались Ви коли-небудь про те, наскільки важливе робоче місце в житті людини?

Більшість з нас проводять багато часу на роботі; cередньостатистична людина проводить на роботі понад 90 000 годин протягом життя. Це дозволяє з упевненістю стверджувати, що наша робота і, що не менш важливо, наше робоче місце мають величезний вплив на наше життя.

Звичайно, є багато аспектів, які можуть зробити робоче місце чудовим, але серед найважливіших – комфорт і якість середовища в приміщенні (Indoor Environmental Quality – IEQ). Усі аспекти, які так чи інакше стосуються HVAC-систем, відповідають за тепловий комфорт у будівлях та рівень якості повітря в приміщенні (IAQ).

Отже, при проєктуванні офісних будівель HVAC-системи займають важливе місце.  

Крім комфорту та якості навколишнього середовища в приміщенні, іншими аспектами, які є особливо актуальними при проєктуванні HVAC-систем для офісних будівель, є енергоефективність та екологічність.

Ці два аспекти стають дедалі важливішими, оскільки від нас вимагається скорочення викидів CO2 відповідно до європейських цілей декарбонізації.

За даними Європейського Союзу, на будівельний сектор припадає приблизно 40% споживання енергії та 36% викидів CO2 в ЄС. Саме тому у 2021 році Європейський Союз вирішив узгодити правила щодо енергетичної ефективності будівель із Європейською зеленою угодою та декарбонізувати будівельний фонд ЄС до 2050 року, також позначивши шлях (дорожню мапу) проміжними цілями, починаючи з 2030 року, коли необхідно досягти цільових показників «Fit for 55».

У цьому контексті, кондиціонування простору визначено як головний фактор споживання енергії будівлями, і як нові будівлі, так і проєкти реконструкції мають інтегрувати рішення для кондиціонування простору, які дозволять споживати менше та мінімізувати вуглецевий слід будівель.

Тепловий комфорт і якість повітря в приміщенні

Щоб гарантувати потрібну потужність в охолодженні та/або обігріві, чиллери та теплові насоси мають бути відповідного розміру, щоб задовольнити потребу в потужності різних зон будівлі в будь-який момент доби чи сезону.

Тепловий комфорт, безумовно, важливий, але ще один аспект, який слід враховувати, полягає в тому, що тепловий комфорт має бути гарантований за допомогою екологічно стійких рішень, здатних досягти екологічних цілей.

Це означає, що об’єкти мають використовувати лише ефективні технології для кондиціонування простору, особливо для опалення, до того ж уникати котлів, які часто шкодять досягненню цілей сталого розвитку.

Окрім теплового комфорту та енергоефективності, ще одним важливим аспектом, який слід враховувати, є якість повітря в приміщенні (Indoor Air Quality – IAQ).

Повітря є першочерговою потребою людини. Ми можемо голодувати дні, але не дихаючи ми можемо прожити лише хвилини. І все ж важливість дихання якісним повітрям не визначається такою ж мірою, як, наприклад, важливість вживання якісної їжі.

Люди проводять більшу частину свого часу в приміщеннях, наприклад в офісах, насправді не знаючи, що середовище всередині приміщень може бути у 8 разів більше забруднене, ніж на вулиці.

Ось чому добре спроєктовані системи вентиляції, здатні очищати повітря всередині приміщень за допомогою повітрообміну та фільтрації повітря, є дуже важливими компонентами сучасних HVAC- систем в офісних будівлях.

Докладніше про важливість якості повітря в приміщенні.

Ще один важливий аспект, на якому компанія Daikin дуже зосереджена, це моніторинг якості повітря в приміщенні, оскільки моніторинг і відстеження є основними для вжиття необхідних дій і подальших  вдосконалень в роботі облданання.

Завдяки інтеграції датчика Daikin IEQ (Indoor Environmental Quality) HVAC-система може використовувати інструмент, здатний контролювати та відстежувати умови в приміщенні за допомогою набору параметрів, включаючи якість повітря в приміщенні. Це дозволяє керівникам закладів мати чітке уявлення про стан якості повітря в будівлі, якою вони керують.

Енергоефективність і зміна навантаження на будівлю

Оскільки HVAC-системи зазвичай споживають значну частину загальної енергії, що використовується в офісних будівлях, важливо обирати енергоефективні HVAC-рішення.

У випадку систем чиллерів або теплових насосів важливо розглянути технологію, яка може ефективно працювати як при повному, так і при частковому навантаженні.

Фактично, навантаження на офісні будівлі може змінюватися залежно від сезону, що суттєво впливає на енергоефективність будівлі. Отже, маємо врахувати зміну навантажень будівлі.

Ефективність при частковому навантаженні означає здатність системи справлятися з використанням енергії при частковому навантаженні, і її слід враховувати при виборі чиллера, щоб він міг забезпечити точне необхідне навантаження при мінімальній споживаній потужності.

Інвертор зазвичай є функцією, яка допомагає підвищити ефективність при частковому навантаженні.

Це електронний компонент живлення, який, змінюючи частоту живлення двигуна, модулює швидкість обертання компресора (RPM) і таким чином контролює його потужність.

Інверторна технологія може забезпечити найкращу продуктивність незалежно від потреби в охолодженні чи нагріванні. Насправді, завдяки технології приводу із змінною частотою (VFD), чиллери та теплові насоси можуть відповідати вимогам до різних навантажень за будь-яких обставин, оскільки інвертор безперервно модулює швидкість двигуна компресора, виконуючи контроль потужності компресора. Саме таким чином частотно-регульований привод забезпечує чиллерам виняткову ефективність при частковому навантаженні або сезонну ефективність, а також відкриває великі можливості для економії енергії.

Ще один спосіб підвищити ефективність, коли потрібне керування змінним навантаженням – особливо коли встановлено декілька холодильних машин – це прийняття рішення по керуванню системою, яке може впорядкувати та оптимізувати продуктивність холодильних машин.

Що стосується керування чиллерами та тепловими насосами, компанія Daikin пропонує заводську технологію керування системою iCM (Intelligent Chiller Manager). Ця технологія спеціально розроблена  для оптимізації продуктивної роботи груп облданання, дозволяючи їм досягати своєї мети з мінімальними зусиллями, як механічно, так і з точки зору споживання енергії. Все це забезпечує довговічність і ефективність чиллерів, заощаджуючи витрати на експлуатацію та технічне обслуговування та швидко окупаючи інвестиції. Daikin iCM також може підключатися до платформи моніторингу Daikin on Site для віддаленого моніторингу та може інтегруватися з усіма системами керування будівлею BMS (Building Management System) за допомогою протоколів зв’язку BACnet і Modbus, забезпечуючи ідеальну взаємодію управління будівлею.

Daikin iCM інтегровано в логіку керування блоками Daikin, тому не потребує подальшого встановлення. Це означає, що відсутні додаткові витрати, пов’язані з проводкою, і є можливість інсталювати програмне забезпечення віддалено навіть через роки після введення в експлуатацію.

Низький рівень шуму

Низький рівень шуму має вирішальне значення при проєктуванні HVAC-системи для офісів. Чим менше шуму створюється HVAC-системою, тим краще для мешканців, оскільки ніщо їх не відволікає від їх повсякденного життя.

Отже, на етапі проєктування HVAC-системи варто розглянути технологію, яка може зменшити рівень шуму від системи. Усі кліматичні установки компанії Daikin розроблені з обмеженням рівня шуму, і за потреби можуть додатково знизити його за допомогою опції «зменшеного шуму», доступної на будь-якому з блоків.

Надійність і моніторинг

Розробка енергоефективних систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря для офісних будівель є, безперечно, складним завданням. Отже, зробити керування об’єктами ефективнішим — це ще одна проблема.

Можливість відстежувати та оптимізувати роботу HVAC-систем є ключовою, коли мова йде про відповідність вимогам комфорту та ефективності цього типу будівель.

Автоматизовані функції та належні інструменти віддаленого моніторингу та контролю системи є чудовою допомогою, від якої менеджери об’єктів можуть отримати значну користь. Отже, важливо проєктувати HVAC-системи з використанням обладнання, яке пропонує ці функції та може ідеально взаємодіяти з системами моніторингу.

Можливість дистанційного моніторингу та керування HVAC-системою через BMS (систему керування  будівлею) з відповідним контрольованим доступом може бути величезною перевагою для власників або менеджерів об’єктів. Це дозволяє не тільки оптимізувати роботу та підвищити ефективність з часом, але й дозволяє керівникам будівель швидко вирішувати проблеми орендарів та доручати персоналу технічної підтримки вирішувати потенційні проблеми.

Отже, використання обладнання, яке забезпечує ідеальну інтеграцію з системами BMS, є ключовим.

Інтеграція чиллерів і вентиляційних установок Daikin з будь-якою BMS-системою можлива завдяки використанню стандартних протоколів зв’язку, що використовуються в кліматичній галузі. Наприклад, протокол BACNet, який з самого початку використовується в обладнанні Daikin та є, мабуть, найпоширенішим комунікаційним протоколом, або протокол Modbus.

Окрім інтеграції з будь-яким рішенням BMS, компанія Daikin також пропонує платформу моніторингу DoS (Daikin on Site), яка дозволяє збирати інформацію з унікальним рівнем деталізації, а також дозволяє менеджерам об’єктів вживати превентивних заходів і уникати додаткових витрат, пов’язаних із можливими несправностями чи простоями обладнання.

Платформа Daikin on Site надає цілодобові дані в режимі реального часу протягом всього року. Ця платформа відстежує поведінку блоків і компонентів і контролює їх правильну роботу, дозволяючи створювати періодичні звіти для поглибленого аналізу продуктивності системи, доводячи свою важливу роль в керуванні установками чиллерів, теплових насосів і вентиляційних установок.

Крім того, Daikin on Site дає змогу підприємствам відмовитись від обслуговуючого персоналу для повсякденних експлуатаційних завдань. І це може дозволити менеджерам будівель одночасно централізувати моніторинг і контроль об’єктів, що знаходяться в кількох місцях, допомагаючи усувати технічні проблеми дистанційно.

: DAIKIN APPLIED EU / Переклад: ЛІКОНД

Отримайте інформаційну підримку дістріб`ютора щодо теплових насосів Daikin

Знайдіть дилера в вашому регіоні, отримайте умови продажу, сервісу та обслуговування теплових насосів

Завантажте актуальну інформацію щодо технічних характеристик, та іншіх даних стосовно теплових насосів Daikin.