Під час літніх розпродажів була представлена статистика попиту на теплові насоси протягом 2021 року на ринках різних країн світу. У Європі продажі теплових насосів зросли на 34% протягом 2021 року, що є рекордом за весь час!
12 липня EHPA (Європейська Асоціація Теплових Насосів) оприлюднила дані по 21 країні Європи. Загалом у цих країнах було продано 2,18 мільйона теплових насосів – майже на 560 000 більше, ніж у 2020 році. Таким чином, загальна кількість встановлених теплових насосів в ЄС досягла 16,98 мільйона, покриваючи близько 14% ринку опалення.
«Рекордне зростання сектору теплових насосів у 2021 році є частиною великого переходу до сталого опалення в Європі. Ми маємо потрійний виклик: політика ЄС, що спонукає уряди декарбонізувати будівельний сектор, стрибки вперед у технології теплових насосів і пандемія Covid, яка допомогла багатьом громадянам зрозуміти, що вони повинні оновити свої будинки. Зовсім нещодавно жахлива війна, розв’язана росією проти України, показала безумство нашої залежності від імпорту викопного палива для опалення», – сказав Томас Новак, генеральний секретар EHPA.
За даними EHPA (Європейської Асоціації Теплових Насосів, теплові насоси, які зараз встановлені в країнах ЄС, дозволяють уникнути викидів понад 44 мільйонів тон CO2 – трохи більше, ніж річні викиди Ірландії – при цьому, в цілому, опалювальний сектор виробляє близько 1000 Мт.
Минулого року на всіх національних ринках теплових насосів спостерігалося значне зростання, хоча продажі деяких було набагато вищі за інших. Найбільший відносний приріст теплових насосів для опалення було досягнуто в Польщі (зростання +87%), Ірландії (+69%), Італії (+63%), Словаччині (+42%), Норвегії та Франції (по +36%), і Німеччині (+28%).
87% теплових насосів європейського ринку теплових насосів було продано в десяти країнах (Франція, Італія, Німеччина, Іспанія, Швеція, Фінляндія, Норвегія, Польща, Данія та Нідерланди). На трійку лідерів – Францію, Німеччину та Італію – припадає половина річних продажів. П’ятьма найбільшими європейськими ринками теплових насосів за кількістю проданих блоків (теплові насоси та установки для гарячої води) у 2021 році були:
Організація HPT TCP (Technology Collaboration Programme on Heat Pumping Technologies), також, повідомляла про зростання ринку теплових насосів у кількох країнах на початку цього року.
Наступного року ці показники можуть різко зрости, оскільки згідно з програмою REPowerEU, в ЄС планують відмовитись від російського газу та мають амбітні цілі щодо теплових насосів. Однак сектор теплових насосів стикається з деякими обмеженнями в постачанні комплектуючих, що може сповільнити темпи зростання.
Ознаки постійного суттєвого зростання вже також помітні і в 2022 році. Наприклад, продажі теплових насосів різко зросли протягом першого кварталу 2022 року в Фінляндії. Згідно зі статистичними даними SULPU (Фінська Асоціація Теплових Насосів), продажі теплових насосів класу «повітря-повітря» (ATA) зросли на 120%, продажі теплових насосів класу «повітря-вода» (ATW) зросли на 40%, а продажі грунтових теплових насосів (GSHP) на 35%. Обсяг продажів витяжних теплових насосів (exhaust-air heat pumps) для односімейних будинків залишився без змін. Загальний обсяг зріс на 90% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це зростання направлене в бік високопродуктивних насосів, що означає, що зростання продажів було ще вищим у вартісному вимірі.
Однак не тільки в Європі спостерігається потужне зростання ринку. Згідно з базою даних видання JARN, світовий ринок теплових насосів «повітря-вода» (ATW) у 2021 році зріс на 19,3% у річному обчисленні, досягнувши 4,10 мільйона блоків. Перш за все, продовжують розширюватися три ринки: Європа, Китай і Японія. Серед них Європа має найзначніші темпи зростання, тоді як китайський ринок, найбільший у світі, повернувся на шлях швидкого зростання, а японський ринок зберіг стабільне зростання. За оцінками JARN, зростання на окремих ринках становило: Європа, Японія та Сполучені Штати зросли на 46,1%, 11,6% та 8,8% відповідно, тоді як Китай зріс на 12,6%.
Серед побутових водонагрівачів з тепловим насосом «повітря-вода» (HTW HPWH) блоки Eco Cute відіграють центральну роль в Японії. Eco Cute — це високоефективний водонагрівач, який використовує CO2 і технологію теплового насоса для виробництва гарячої води. Оскільки повітря використовується як джерело тепла, можна отримати в три рази більше тепла, чим споживається електроенергії. У 2021 році японський ринок Eco Cute проявив свою потужність. За даними Японської Асоціації Промисловості Холодильного Обладнання та Кондиціонування повітря (JRAIA), річний рекорд становив 585 989 блоків, що на 11,6% більше в порівнянні з 2020 роком. За оцінками, ця тенденція збережеться і в майбутньому.
Згідно з оцінками JARN, у 2021 році китайський ринок теплових насосів ATW продемонстрував підйом із стрімким зростанням і збільшився на 12,6% у річному обчисленні до приблизно 2,19 мільйона блоків у 2021 році. У першій половині 2021 року, завдяки швидкому та повному відновленню роботи та виробництва після першої хвилі пандемії, попит на теплові насоси ATW у Китаї значно зріс порівняно з низьким попитом, який спостерігався протягом того ж періоду в 2020 році. Однак у другій половині 2021 року ринок скоротився через рецидиви зараження в деяких регіонах разом із політикою контролю за ринком нерухомості.